SVEIKŲ IR POZYTYVIŲ SANTYKIŲ KŪRIMAS
- Spoiler:
Sveiki, pozityvūs santykiai ir draugystės yra kuriamos pagarbos, meilės ir gerumo pagrindu. Sveikų santykių ženklų žinojimas gali jums padėti atpažinti kada jūsų santykiai gali būti nesveiki ir kaip juos pataisyti.
NUSISTATYKITE RIBAS
Jūs renkatės kiek savo asmeniniu gyvenymu dalintis su kitu žmogumi ir neturėtumėte jausti spaudimo atskleisti daugiau nei jūs norite.
NIEKO BLOGO PASAKYTI 'NE'
Jei jus kas verčia daryti tai del ko jaučiates nepatogiai, jūs neprivalote to daryti. Sveikuose santykiuose jūsu sprendimai yra gerbiami.
ŽINOKITE SAVO VERTĘ
Jūs neturetumete būti prašoma/s keisti savo unikalios asmenybes kad įgytumete kieno nors pasitikėjimą ar pagarbą.
BENDRAVIMAS TAI RAKTAS
Sveiki santykiai paremti galimybe išreiksti savo mintis ir jausmus be kritikos ar pajuokos. Jums nebūtina sutikti su kito žmogaus nuomone tam kad galėtumete gerbti ir palaikyti tą žmogu.
KONFLIKTŲ PASITAIKO
Jūs galite išspresti konfliktus atvirai išklausydami ir suprasdami skirtingas perspektyvas. Nors jums ir nebūtina sutikti su išsakyta nuomone, tačiau turėtumete ją gerbti.
ŽINOKITE KADA ATSIPRAŠYTI
Visi darome klaidas. Nuoširdus atsiprašymas yra drąsus ir prasmingas būdas pagerinti sąntykius.
ASMENINĖS ERDVĖS SVARBA
Žmonems reikia laiko hobiams, draugams ir šeimai, ar tiesiog pabūti vieniems. Niekas neturėtų kontroliuoti jūsų asmeninio laiko.
NUOŠIRDUMAS IR PASITIKĖJIMAS
Sveikiems santykiams yra būtinas pasitikėjimas, taip pat yra būtina būti patikimu, abipusio pasitikėjimo kūrimui. Tai taip pat apima buvimą faktiškai teisingam ir nuoširdžiam apie mintis ir jausmus tuo pačiu metu nebūnant įžeidžiam.
PRIVATUMAS
Elektroniniai laiškai, skambučiai ir žinutės siūstos jums ir buvo skirtos jums. Jūs turite teisę su niekuo jomis nesidalinti. Taippat kiti neturėtų dalintis jūsų privatumu be jūsų sutikimo.
ABIPUSIS PALAIKYMAS
Sveikuose santykiuose žmones palaiko vieni kitų viltis ir svajones, padeda vieni kitiems sunkiais momentais, padrąsina vieni kitus ir yra linkę bendradarbiauti.
- Spoiler:
Stresas yra normali reakcija kai jūs susidurite su sunkumais. Tačiau per daug streso gali sukelti fizines ar emocines problemas. Štai keli patarimai kaip efektyviai valdyti stresa:
ATPAŽINKITE STRESĄ
Nebandykite ignoruoti savo jausmų, tačiau atkreipkite i juos dėmesį. Įsigilinkite į tai ką jaučiate, galbūt jūs jačiate įtampa, o gal spaudimą. Galbūt tai liudesys ar pyktis. Dėmesio atkreipimas į savo emocijas tai pirmas žingsnis sprendžiant šią problemą.
KALBĖKITE APIE TAI
Palaikykite kontaktus su kitais, kalbekite su draugais ar žmonemis kuriais pasitikite, dar geriau su tais kurie gerai jus pažysta ir žino problemas su kuriomis susiduriate. Paprašykite kad jus tiesiog išklausytų, kabėjimas apie problemas ramiu tonu gali padėti.
PAMĄSTYKITE KAS JUMS PADEDA SUSIDOROTI SU STRESU
Prisiminkite panašią situaciją iš praeities ir kas jums padejo su ja susidoroti.
ATVĖSKITE
Raskite laiko atsipalaiduoti. Nepamirškite giliai kvėpuoti, keli gilūs įkvepimai gali daug kuo padėti.
DARYKITE KĄ MĖGSTATE
Užsiėmimas mėgstama veikla padės jums sunkioje situacijoje. Klausykite mėgstamos muzikos, o jei jums patinka skaityti, susiraskite mėgstamą knygą.
ATMINKITE KAD STRESAS YRA LAIKINAS
Kartais atrodo kad įtempta situacija niekada nesibaigs. Atminkite kad tai kas sukelia jums stresą pamažu atslūgs.
JUDĖKITE
Išeikite pasivaikščioti, pabėgioti ar užsiimkite mėgstamu sportu. Tai labai geras laikas būti aktyviam. Betkokia mankšta gali sumažinti streso lygį.
PADĖKITE KITIEMS
Skirkite demesio kitiems, dažnai tai padeda pažvelgti į problemas kitu kampu.
PASIRŪPINKITE SAVIMI
Miego stygius, badavimas ir nerimavimas gali dar labiau pabloginti situaciją. Pasistenkite palaikyti įprastą rutiną, tai padės jums pasirūpinti savimi.
ALKOHOLIUI IR NARKOTIKAMS NE
Galbūt tai padės jums pasijausti geriau šiam kartui, tačiau ilgainiui tai tik padidins streso lygį ir dar labiau pablogins situaciją.
- Spoiler:
Jūs galite pasirūpinti savo emocine sveikata taip kaip pasirūpinate bet kuria kita sveikatos bėda. Jūs galite padėti sau ar draugui žinodami kada ir kur reikia kreiptis pagalbos. Jūs turėtumėte kreiptis paglabos kai jūs as kas nors kitas:
LEIDŽIA LAIKĄ VIENAS
Pakeisti draugus ar praleisti laiką toliau nuo šeimos yra normalu. Tačiau pastovus žmoniu vengimas turėtų kelti susirūpinimą.
VENGIA TAM TIKRŲ SITUACIJŲ
Vengimas situacijų kur buna daug žmoniu, pietavimo su kuo nors ar tam tikrų vietų vengimas, gali būti ženklas kad kažkas negerai.
DAŽNIAU VARTOJA ALKOHOLĮ AR NARKOTINES MEDŽIAGAS
Gėrimas ir narkotikų vartojimas yra žalingas sveikatai ir gali apsunkinti psichologinės sveikatos išūkius su kuriais bandote susidoroti. Užsiėmimų planavimas su alkoholiu ar narkotikais, poreikis išgerti prieš vakarelį ar kitą užsiėmimą, dažniau leidžiamas laikas su tais kurie geria ar vartoja narkotines medžiagas. Bet kuris iš šių atvejų yra priežastis kreiptis pagalbos.
PASTOVIAI MIEGA ARBA NEGALI UŽMIGTI
PASTOVIAI JAUDINASI, NERIMAUJA
Staigių pykčio protrūkių atsiradimas, perdėta reakcija į įprastas situacijas gali būti ženklas kad reikalinga pagalba.
TURI SUNKUMŲ SU MOKSLAIS
Tai gali būti pažymių prastėjimas, nesugebėjimas susitvarkyti su paskirtomis užduotimis, mėgiamos veiklos nutraukimas arba pamokų praleidinėjimas.
ELGIASI NEATSAKINGAI
Rizikingų veiklų propagavimas, kaip gėrimas, narkotinių medziagų vartojimas, neatsakingas vairavimas, seksas nenaudojant apsaugos priemonių, yra žalinga ir pavojinga
JAUČIASI BEVILTISKAI, BEJĖGIŠKAI AR ĮSPAUSTAS Į KAMPĄ
NESIRŪPINA SAVIMI
Mitybos, miego, mankštos ir/arba higienos ignoravimas gali buti didesnės problemos ženklai.
GALVOJA ARBA KALBA APIE SAVIŽUDYBĘ, MIRTĮ AR MIRIMĄ
I bet kokias mintis apie savižudybę turi buti žiūrima rimtai. Kreipkitės į Valstybinį Psichikos Sveikatos Centrą http://www.vpsc.lt/index.php?option=com_content&view=category&id=27&Itemid=50&lang=en
- Spoiler:
Patyčios yra kenksmingos ir gali bet kurį priversti pasijusti įbaugintą, nusiminusį ar bejėgį. Nestovėkite nuošalėje, kiekvienas gali prisidėti stabdant patyčias. Štai keli patarimai:
1. Nesuteikite skriaudikui auditorijos. Nesijuokite, nerodykite kitų palaikymo zenklų, taippat nestovekite nuošalėje.
2. Leiskite skriaudikui suprasti, kad tai ką jis daro yra blogai. Naudokite frazes kaip: "Palik jį/a ramybeje", "Tyčiotis iš kitų negražu", "Niekam tai neatrodo juokinga" ar "Nustok iš kitų tyčiotis".
3. Įsikišti turėtumėte tik tuo atveju jei jaučiate kad tai saugu, priešingu atveju nesikiškite arba iškvieskite pagalbą.
4. Padėkite aukai pabėgti. Nukreipkite dėmesį arba sukurkite priežastį, kad jam ar jai reikia kažkur būti.
5. Būkite malonūs aukai. Paklauskite ar ji/s jaučiasi gerai. Pasakykite kažką teigiamo apie jį ar ją. Pakvieskite prisijungti prie jūsų.
6. Būkite pavyzdžiu. Niekada nesityčiokite iš kitų.
7. Niekada neįsitraukite į virtualias patyčias. Praneškite suaugusiajam apie grąsinančias žinutes.
8. Padrąsinkite kitus. Pasikalbėkite su draugais ir priešinkitės skriaudikams kartu.
9 NIEKADA nedaudokite smurto ar patyčių prieš smurtautoją, atminkite, kad dažnai jiems patiems reikia pagalbos.
10. Praneškite apie patyčias patikimam žmogui (tėvams, mokytojui, treneriui) Žinokite kas yra kas. Atminkite, informavims apie nepriimtiną elgesį nėra skundimas.
- Spoiler:
Nei vienas žmogus neturėtų būti paliktas vienas spręsti savo psichologinių problemų. Jūs galite padėti draugui, giminaičiui, kaimynui ar bendraklasiui. Jūs galite būti ta pagalba, kurios jiems reikia arba būti tas, kuris paskatins juos kreiptis pagalbos.
KALBĖKITE
Neverskite kieno nors kalbeti per prievartą, tačiau leistike jiems suprasti kad jie bet kada gali pasikalbėti su jumis jei to norės.
PARODYKITE KAD JUMS RŪPI
Paprasčiausias parodymas kad jums įdomu ką kitas žmogus sako, kad jūs pasirengęs išklausyti ir padėti, padės kitam žmogui nesijausti vienišam.
IŠLIKITE RAMUS
Kalbėkite ramiai ir lėtai, tai padės ir kitam žmogui prisitaikyti prie jūsų kalbejimo tono.
IŠKLAUSYKITE
Kartais tiesiog buvimas šalia ir klausymas ką kitas žmogus pasakoja gali būti geriausia pagalba kokią galite suteikti.
BŪKITE SUPRATINGAS
Nesakykite kad apgailestaujate, bet pasistenkite atpažinti žmogaus jausmus. Kaip kad: "Aš suprantu kaip tai vargina" arba "Tu turbūt nusiminęs".
IŠREKŠKITE SUSIRŪPINIMĄ
Kalbėkite apie tai ką matėte, tačiau nesusitelkite kaip tai paveikė jus ar ką nors kitą. Visas dėmesys turėtų būti sutelktas į žmogų su kuriuo bendraujate. Nenaudokite sarkazmo, nekaltinkite žmogaus dėl to kas jam nutiko, taip pat nekalbėkite neigiamai apie žmogų ar jo poelgius.
PRIMINKITE APIE TAI KĄ JIE MĖGSTA VEIKTI
Tik nesakykite liepiančiu tonu ką jie turėtų daryti, tiesiog pateikite jiems pasiūlymus.
PAKLAUSTIKE/PAMĄSTYKITE KAS JIEMS PADEDA GYVENIME
Kas jiems padėjo anksčiau? Ar tie žmones gali padėti ir dabar?
PASIRŪPINKITE SAVIMI
Pagalbos teikimas gali būti varginantis. Žinokite savo ribas. Jūs galite draugiskai išklausyti ir padėti, tačiau jeigu žmogui reikia profesionalios pagalbos jūs negalite padaryti visko.
ŽINOKITE KUR KREIPTIS PROFESIONALIOS PAGALBOS
Patikimi žmones gali padėti ieškant pagalbos. Įvairūs savo srities profesionalai gali padėti įveikti psichologinius išūkius, tai gali buti daktarai, seselės, konsultantai, psichologai, narkotinių medžiagų ir alkoholio specialistai, mitybos ekspertai ar santykių specialistai.
- Spoiler:
Nelaimės tai natūrali gyvenymo dalis. Turbūt nėra tokio žmogaus kuris vienu ar kitu metu nebūtų susidūręs su sunkumais. Naujų prisitaikymo ir gryžimo į vėzes įgydžių lavinimas yra kritiškai svarbus norint triumfuoti gyvenyme. Štai keli patarimai kaip pagreitinti ši procesą:
MĄSTYKITE POZITYVIAI
Teigiamo požiurio ir emocijų praktikavimas labai svarbus žingsnis. Galvokite: "Aš galiu ir nusipelniau būti sėkmingas" užuot sutelkę dėmesį į tai kas gali būti blogai.
KREIPKITĖS PAGALBOS
Nebijokite prašyti pagalbos tėvu, patikimų žmoniu ar draugų kai jums to reikia. Visiems kartais reikia pagalbos. Jūs taippat galite kam nors padėti.
NEUŽSIDARYKITE SAVYJE
Tinkamas emocijų išreiškimas (net ir neigiamų) yra sveika. Kalbėkites su kuo nors kuo pasitikite arba išreikškite savo emocijas per meną, rašymą ar muziką. Atminkite kad agresyvumas ir smurtas niekada nėra gerai.
BŪKITE SVEIKI
Sveiki mitybos įpročiai, reguliari mankšta ir pakankamas miegas gali sumažinti stresą. Reguliari mankšta taippat mažina neigiamus jausmus, kaip nerimas, pyktis ir depresija.
SUTELKITE DĖMESĮ Į SAVO STIPRIASIAS VIETAS
Atpažinkite savo stipriasias vietas, prisiminkite ką darėte anksčiau kai nerimavote ar buvote nusiminęs.
DARYKITE TAI, KAS JUMS TEIKIA DZIAUGSMĄ
Linksmintis, 'pratampyti' save ir bendrauti yra svarbu. Užsiimkite sportu ar kokia nors veikla, klausykite muzikos, skaitykite, rašykite ar tiesiog leiskite laiką su draugais.
IŠREIKŠKITE DĖKINGUMĄ
Kai esame dėkingi, tai pagerina mūsų požiurį į save ir kitus. Ištarkite "Ačiū" žmonems kurie jums padėjo ar kažką pakeitė į gerąją pusę bendruomeneje ar mokykloje.
MOKYKITĖS SPRĘSTI PROBLEMAS
Apmąstykite kas nutiko po įvykio, kuris jus nuvyle. Paklauskite savęs ką padarėte tinkamai, ne vien tik ką galbūt padarėte netaip. Pagalvokite ką sekantį kartą darytumėte kitaip.
UGDYKITE TAIKOS KŪRIMO ĮGŪDŽIUS
Prisijunkite prie konfliktų sprendimo ir bendros meditacijos grupių. Suraskite vadovą ir pradekite grupę, jeigu tokios nėra.
PADARYKITE KAŽKA TEIGIAMO DEL KITŲ
Prisidėjimas prie ko nors padeda socializuotis ir ugdyti savarankiškumą. Pamąstykite apie savanoriavimą vietinėje prieglaudoje arba prisijunkite prie kokios nors programos mokykloje ar bendruomeneje.
- Spoiler:
Labai retai pasitaiko savižudybių be perspėjimo ženklų. Visos mintys apie savižudybę turėtų būti priimamos rimtai. Nebijokite kalbėti apie problemą. Jūs galite kažkam išgelbėti gyvybę vien kalbedami apie tai. Niekada nesutikite laikyti kažkieno minčių ar planų apie savižudybę paslaptyje; svarbiausias dalykas kurį galite padaryti tai kreiptis pagalbos. Perspejimo ženklai apima:
1. Kalbejimą arba rašymą apie mirtį, mirimą ar savižudybę.
2. Galvojimas arba gazdinimas savęs žalojimu ar savižudybe.
3. Priemonių, reikalingų savižudybei (tokių kaip tabletes ar ginklai) rinkimas/kaupimas.
4. Svarbių/vertingų daiktų atidavimas.
5. Siautejimas, pyktis, keršto troškimas ar pastovus jaudulys.
6. Atitolimas nuo šeimos, draugų ar įprastos veiklos.
7. Padidejęs alkoholio ar narkotinių medžiagų vartojimas.
8. Neatsakingas elgesys ar užsiėmimas rizikinga veikla.
9. Beviltiškumas, Bejėgiškumas. Žmogus jaučiasi bevertis ar įspaustas į kampą.
10. Staigūs nuotaikos pasikeitimai. Tai apima ir staigų nuotaikos pagerejimą, šis pasikeitimas gali reikšti savižudybės suplanavimą.
- Spoiler:
Kartais būti drąsiam ar tinkamai pasielgti reiškia žengti žingsnį už savo komforto zonos. Darydami tai galite save sustiprinti psichologiškai. Štai kelios idėjos pradžiai:
IŠBANDYKITE NAUJĄ VEIKLĄ AR SPORTĄ
Darykite ką nors ko dar nedarete. Nenusiminkite jei jums iš pradžių nesiseks, tai normalu.
SUSIPAŽINKITE SU ŽMONĖMIS KURIŲ DAR GERAI NEPAŽYSTATE
Tiesiog pasikalbėkite su jais arba pakvieskite prisijungti prie jūsų. Galbūt susirasite naują draugą arba tiesiog pakelsite jiems nuotaiką.
PABANDYKITE PRISIJUNGTI PRIE NAUJOS GRUPĖS
Prisėskite prie kitų žmonių kavinėje, jei leidžiama pakeiskite sėdimą vietą klaseje ar prisijunkite prie kokios nors organizacijos. Tai jums leis pažvelgti į dalykus iš kitos perspektyvos.
PADĖKITE
Savanoriaukite bendruomenėje, skaitykite jaunesniems moksleiviams pradinėje mokykloje arba atlikite vadovo pareigas.
NEBIJOKITE KLYSTI
Tai puikus būdas ko nors išmokti.
KLAUSKITE
Klausimai reiškia kad jūs susidomėjęs, o ne kvailas. Ar tai būtų paprastas faktas ar bandymas suvokti ką kias žmogus galvoja, jūs niekada nesužinosite jei nepaklausite.
IŠBANDYKITE TAI KĄ VISADA NORĖJOTE IŠBANDYTI, TAČIAU NEDRĮSOTE
Įsitikinkite kad tai saugu ir legalu. Galite paprašyti ko nors kuo pasitikite kad jums padėtų ar prie jūsų prisijungtų. Jauskite pasididžiavimą kad žengėte teigiamą žingsnį.
KALBĖKITE UŽ KITUS
Ypac už tuos kurie turi problemų išreikšdami savo mintis.
PRISIIMKITE NAUJĄ ATSAKOMYBĘ
Tai gali būti nauja rolė mokykloje, darbe ar savanoriavimo sritis. Buvimas ir jautimasis atsakingu, tai svarbus stiprybės šaltinis.
SVAJOKITE
Nusistatykite sau ilgalaikį tikslą, susikurkite strategiją kaip kėtinate jo siekti ir sekite savo progresą.
Iš anglų kalbos vertė: Mons✟er
Original source: http://braverytips.org/tips.aspx
Original source: http://braverytips.org/tips.aspx